Funcions primàries del forn de cullera
Millora de la qualitat de l'acer: millora significativament la puresa de l'acer fos (reduint el sofre, l'oxigen i les inclusions), controlant amb precisió la composició i la temperatura i complint els requisits estrictes dels graus d'acer{0}}de gamma alta (com ara l'acer de canonades, xapa d'automòbil, acer de coixinets, acer d'engranatges, etc.).
Ampliació de la gamma de productes: permetre a les fàbriques d'acer produir una varietat més àmplia de graus i productes d'acer{0}}de més alta qualitat.
Optimització dels processos de producció: servint d'amortidor entre el forn primari i la màquina de colada contínua, millora la flexibilitat de la programació de producció, permetent la colada contínua de diversos-forns i millora l'ús de l'equip i l'eficiència operativa.

Reduir els costos de producció: alleujar la càrrega del forn primari (per exemple, desulfuració, escalfament), permetent-li centrar-se en una fusió i descarburació eficients; el control precís de la composició redueix el consum d'aliatge; la millora del rendiment de colada continua i la qualitat del producte també redueixen indirectament els costos.
Millora de l'estabilitat del procés: Proporcionar processos posteriors (especialment colada contínua) amb una fosa d'acer altament uniforme i pura en termes de temperatura i composició garanteix un abocament suau i una qualitat del lingot.

Diferències entre el forn de cullera i el forn d'arc elèctric
- EAF: Aquest és el forn primari. La seva funció principal és fondre matèries primeres sòlides (principalment ferralla d'acer, de vegades amb ferro brut afegit o ferro reduït directe) per produir acer líquid preliminar. Marca el punt de partida del procés d'elaboració d'acer.
- LF: Aquest és un equip de refinament secundari. La seva funció principal és perfeccionar encara més l'aigua líquida d'acer dels forns de fosa primaris (com ara EAF o convertidors). No fon els metalls sòlids, sinó que optimitza, ajusta i purifica l'aigua d'acer existent.

Diferents contenidors i estructures de treball:
- EAF: És un cos de forn gran amb una coberta de forn que es pot inclinar. Les parets i el fons del forn han de suportar l'erosió a alta-temperatura i l'impacte de l'arc. La potència de l'elèctrode és extremadament alta.
- LF: El contenidor de treball és el propi cullerot d'acer. El cos del forn LF és simplement una estructura amb una coberta de calefacció (que conté elèctrodes) i una estació de treball mòbil. Introdueix gas argó a través dels maons permeables a la part inferior de la cullera per remenar. L'estructura és molt més senzilla que la d'un EAF.
Diferències en l'estat del material processat:
- EAF: l'entrada principal són matèries primeres sòlides (com ara ferralla) i la sortida és acer líquid.
- LF: L'entrada és acer líquid del forn primari (contingut en un cullerot) i la sortida és acer líquid refinat (encara al mateix cullerot).

L'enfocament del consum d'energia és diferent:
- EAF: el consum d'energia s'utilitza principalment per fondre metall sòlid, per la qual cosa és l'etapa-més intensa del procés de fabricació d'acer.
- LF: El consum d'energia s'utilitza principalment per escalfar/mantenir la temperatura de l'acer líquid per compensar la caiguda de temperatura i mantenir la temperatura de refinat, amb un consum d'electricitat molt inferior al de l'EAF.
Per tant, EAF i LF són components indispensables del procés modern de fabricació d'acer del forn d'arc elèctric, però tenen funcions diferents i seqüencials. L'EAF s'encarrega de la "refinació bruta" (fusió), mentre que LF s'encarrega de la "refinació" (purificació i optimització).

Els principals paràmetres del forn de refinament de cullera de la nostra empresa
| Capacitat nominal | Diàmetre del cullerot | Diàmetre de l'elèctrode | Diàmetre mínim del cercle de distribució d'elèctrodes | Capacitat del transformador | Tensió secundària | Taxa de calefacció |
| (t) | (mm) | (mm) | (mm) | (kVA) | (V) | (graus/min) |
| 10 | 1800 | 200 | 350 | 1250 | 210-104 | 3 |
| 15 | 2000 | 250 | 460 | 2000 | 210-104 | 3 |
| 20 | 2200 | 250 | 460 | 3150 | 210-104 | 3.5 |
| 25 | 2400 | 300 | 540 | 4000 | 240-210-120 | 3.5 |
| 30 | 2600 | 300 | 540 | 5000 | 240-210-120 | 3.5 |
| 40 | 2800 | 300 | 540 | 6300 | 240-210-120 | 3.5 |
| 50 | 2900 | 350 | 600 | 7000 | 240-210-120 | 3.5 |
| 60 | 3150 | 350 | 650 | 8000 | 240-210-140 | 3.5 |
| 70 | 3200 | 400 | 700 | 10000 | 280-240-150 | 3.5 |
| 80 | 3400 | 400 | 700 | 12500 | 280-240-150 | 4 |
| 90 | 3450 | 400 | 700 | 15000 | 280-240-150 | 4 |
| 100 | 3500 | 400 | 700 | 16000 | 280-240-150 | 4 |
| 120 | 3650 | 450 | 750 | 20000 | 315-280-170 | 4 |
| 150 | 3900 | 450 | 750 | 25000 | 315-280-170 | 4 |
| 180 | 4200 | 450 | 750 | 28000 | 400-320-180 | 4 |
| 200 | 4400 | 500 | 850 | 31500 | 400-320-180 | 4 |
| 250 | 4700 | 500 | 850 | 40000 | 400-340-230 | 4 |
| 300 | 4900 | 550 | 950 | 50000 | 400-340-240 | 4 |
La nostra base és el lloc de producció del primer forn d'arc elèctric de la Xina. Som líders a la Xina pel que fa a processos de producció i tecnologies relacionades amb els forns de cullera. Hem establert relacions de subministrament-a llarg termini amb les principals fàbriques d'acer de la Xina i també hem guanyat el reconeixement dels clients estrangers.





